Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | SCEPTRE |
|---|---|
| Model | X9g-Naga III |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 19" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 170° (H) / 170° (V) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Panel | TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 24-80 kHz (Analog) 30-80 kHz (Digital) |
| Vertical Refresh Rate | 50-75 Hz (Analog) 50-75 Hz (Digital) |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, TMDS DVI |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| Power Supply | 100V to 240V AC |
|---|---|
| Power Consumption | 50W Max |
| User Controls | Power on/off, OSD (On Screen Display), Contrast, Brightness, Video Level, Gamma, Frame, Clock, phase, Default Size, Native Size, H-Position, V-Position, H-Size, V-Size, Graph/Text Mode Selection, Auto-adjust, Color Temperature, Audio Volume, OSD H-Position, OSD V-Position, Display Mode Detection, Show Firmware Version, and Reset: Basic Setting, Position, Color Temp. Miscellaneous, & All Functions |
|---|---|
| Regulatory Approvals | UL, C-UL, TUV/GS, CE Mark, FCC-B, VCCI, TUV-Ergo, TCO 1999, EPA |
| Built-in Speakers | Built-in 2W Stereo speakers with amplifier |
| Features | Flicker and Static Free PNP: DDC1/2B (Analog), DDC2B (Digital) Less Than VLMF Radiation Standard Pure USB Hub 1-upstream, 2-downstream Panel & base detachable Factory presetting mode: 41 Ergotron Arm Compatible (VESA 100mm) |
|---|
| Dimensions | 23.5" x 20" x 6" |
|---|---|
| Weight | 16.4 lbs |
| First Listed on Newegg | April 14, 2005 |
|---|