Your Browsing History








Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | eMachines |
|---|---|
| Model | E202HDbmd |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 20" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Maximum Resolution | 1600 x 900 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Viewing Angle | 160° (H) / 160° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.2768mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DC 50000:1(1000:1) |
| Response Time | 5 ms |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 80KHz |
| Vertical Refresh Rate | 55 - 75Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, DVI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | No |
| Complies with | ENERGY STAR |
|---|---|
| Power Supply | 100V-240V |
| Power Consumption | 40W |
| Regulatory Approvals | MPR II |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | 2 x 1W |
| HDCP Support | Yes |
| Features | VESA Wall Mounting 100 x 100 mm |
|---|
| Dimensions | 18.76" x 14.49" x 6.96" |
|---|---|
| Weight | 9.23 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 01, 2010 |
|---|