Your Browsing History

Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Model | E771 |
| Cabinet Color | White |
| Screen Size | 17" |
|---|---|
| Viewable Size | 16" |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Bandwidth | 110MHz (typ) |
| Horizontal Refresh Rate | 30-70kHz |
| Vertical Refresh Rate | 50-120Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB |
|---|---|
| Connectors | D-Sub |
| Complies with | Meets Energy Star, VESA and DPMS standards |
|---|---|
| Power Supply | AC 90-132V/180-264VAC (auto switch) 50/60 (+/-3) Hz |
| Power Consumption | 90W (typ) |
| User Controls | Basic: Power on/off, Key-1, Key-2, left, right On View: Contrast, brightness, H/V-position, H/V-size, pincushion, degauss, trapezoid, rotation, color temperature, language select, display frequency, H/V moire, recall |
|---|---|
| Regulatory Approvals | MPR II |
| Built-in Speakers | No |
| Features | Anti-static, anti-glare screen VESA GTF compliant Plug & Play |
| Dimensions | 16.4" x 16.7" x 16.8" |
|---|---|
| Weight | 36.4 lbs. |
| Temperature Range | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
|---|---|
| Humidity Range | 5% to 95% (non condensing) |
| First Listed on Newegg | August 08, 2006 |
|---|