Your Browsing History





Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Model | A91F+ |
| Cabinet Color | Gray/Black |
| Screen Size | 19" |
|---|---|
| Viewable Size | 18" |
| Maximum Resolution | 1792 x 1344 |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Dot Pitch | 0.21mm horizontal, 0.14mm vertical, 0.25mm diagonal |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 86 kHz |
| Vertical Refresh Rate | 50 - 180 Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB |
|---|---|
| Connectors | D-Sub |
| Complies with | Meets MPR II standards |
|---|---|
| Power Supply | AC 90-264V, 50-60Hz (+/-3) |
| Power Consumption | 100W (typ) (auto switch) |
| User Controls | Basic: Power, on/off, 1, down, up, 2, memory recall hot key, UltraBrite hot key OnView: Contrast, brightness, ViewMatch color adjust, (9300K, 6500K, 5000K –default, user), pincushion,pinbalance, trapezoid, parallelogram,top/bottom tilt, moiré, degauss, reduction, H. size/position, V. size/position, OSD position, language, zoom , ViewMeter,memory recall |
|---|---|
| Regulatory Approvals | UL, cUL 1950, FCC-B, CB, ICES-003, DHHS, NOM, MPR II |
| Built-in Speakers | No |
| Features | •SuperClear technology: This technology incorporates enhanced phosphor treatment and optimized glass filter to deliver vivid colors and image clarity. •PerfectFlat screen: Absolutely flat screen provides realistically proportioned, precise images with reduced reflection. •OnView controls: Screen adjustments are made via an on-screen menu using simple controls. •OSD lock function secures your settings: When activated, user-controlled OSD lock function prevents changes to monitor settings, maintaining an optimized image. •Anti-static, anti-glare screen reduces eyestrain |
| Dimensions | 17.5" x 18.0" x 18.0" |
|---|---|
| Weight | 42.3 lbs. |
| Temperature Range | 32°F - 104°F (0°C – 40°C) |
|---|---|
| Humidity Range | 5% - 95% (non-condensing) |
| First Listed on Newegg | August 14, 2006 |
|---|