Your Browsing History

Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Model | VP201s |
| Cabinet Color | Silver |
| Screen Size | 20.1" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Resolution | 1600 x 1200 |
| Viewing Angle | 176° horizontal, 176° vertical @ CR>10 |
| Monitor Pixel Density | 0.255mm |
| Display Colors | over 16 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Response Time | 16 ms |
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
| Display Type | UXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 30~92kHz |
| Vertical Refresh Rate | 50~85Hz |
| Input Video Compatibility | RGB analog (75 ohms, 0.7/1.0 Vp-p), Digital DVI(TMDS, 100 ohms, or analog capable) |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| Complies with | Meets TCO and ENERGY STAR® standards |
|---|---|
| Power Supply | AC 100–240V (universal), 50-60Hz |
| Power Consumption | 70W (typ) |
| User Controls | Auto image adjust, contrast, brightness, input select (D-sub, DVI-A, DVI-D), color adjust (9300K, 6500K, 5400K, 5000K, user color), information (H/V frequency, resolution, model number, serial number, web site), manual image adjust (H. size, H/V position, fine tune, sharpness, scaling), setup menu (language, resolution notice, input priority, OSD position, OSD timeout, OSD background, OSD pivot), memory recall |
|---|---|
| Regulatory Approvals | UL, cUL, FCC-B, CB, CE, ENERGY STAR®, NOM, TUV/GS, TUV Ergo, (covers ISO13406-2 and MPR II) TCO’03, NEMKO, SEMKO, DEMKO, FIMKO, GOST-R, hygienic, SASO, PCBC, VCCI, BSMI, CCC, PSB, C-TICK, TUV-S |
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | No |
| Features | USB2.0 Hub: 1 Up(B type), 4 Down(A type); HDTV 720p ready; ultra-slim 0.67" bezel |
|---|
| Dimensions | 17.6" x 18.9" x 10.5" |
|---|---|
| Weight | 18.7 lbs |
| Temperature Range | 32–104°F (0–40°C) |
|---|---|
| Humidity Range | 10–90% (non-condensing) |
| First Listed on Newegg | December 31, 2003 |
|---|