Your Browsing History










Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Series | Optiquest Series |
| Model | Q9b |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 19" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 160° (H) / 160° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.294mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 260 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Response Time | 12 ms |
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 30~82kHz |
| Vertical Refresh Rate | 50~75Hz |
| Input Video Compatibility | RGB analog (75 ohms, 0.7 Vp-p) |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | No |
| Power Supply | AC 100-240V (universal), 50-60Hz (auto switch) |
|---|---|
| Power Consumption | 25W (typ) |
| User Controls | Basic: Power, menu, +/-, enter OnView: Auto image adjust, brightness, contrast, ViewMatch color adjust (9300K, 6500K, user color), H. position, V. position, fine tune, sharpness, setup menu, language (English, French, German, Italian, Spanish, Traditional Chinese), OSD position |
|---|---|
| Regulatory Approvals | Ul, cUL, FCC-B, CB, NOM, ENERGY STAR, BSMI, TCO'99, ISO13406-2, SASO, CE |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | No |
| Features | •Fast video response delivers superior picture clarity •Stylish slim-bezel design •Ultra-high brightness and contrast •Easy wall mounting •User-friendly Wizard software automates the setup process to deliver optimized screen performance •OnView controls for superior screen adjustability |
|---|
| Dimensions | 16.9" x 17.1" x 7.6" (with stand) |
|---|---|
| Weight | 9.7 lbs. (with stand) |
| Temperature Range | 32-104°F (0-40°C) |
|---|---|
| Humidity Range | 10-90% (non-condensing) |
| First Listed on Newegg | September 26, 2005 |
|---|