Your Browsing History








Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Model | VX2258wm |
| Cabinet Color | Black |
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
|---|---|
| Screen Size | 21.5" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 170° (H) / 160° (V) |
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DC 100,000:1(1000:1) |
| Response Time | 5ms |
| Touchscreen Interface | USB |
|---|---|
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
| Connectors | D-Sub, DVI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| Complies with | ENERGY STAR |
|---|---|
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 28W (typ); 23W (Eco-mode) |
| User Controls | Basic: 1, 2, down, up, power OSD: Auto Image Adjust, Contrast/Brightness, Input Select (D-SUB, DVI), Audio Adjust (Volume, mute), Color Adjust (sRGB, 9300K, 7500K, 6500K, 5000K, User Color [R, G, B]), Information, Manual Image Adjust, (H/V Position, Horizontal Size, Fine Tune, Sharpness, Dynamic Contrast, Aspect ratio, Eco mode), Setup Menu (Language Select, Resolution Notice, OSD Position, OSD Time Out, OSD Background, Auto Power Off), Memory Recall |
|---|---|
| Regulatory Approvals | BSMI, CCC, PSB, C-Tick, CE, Gost-R/Hygienic, Ukraine, UL/cUL, NOM, FCC-B, ICES-B, TUV-S/UL-AR S Mark, EPEAT Silver |
| Built-in Speakers | 2x2W Speaker |
| Features | VESA: 100mm x 100mm Light Source: 50,000 hrs. (typ) Eco-mode for energy savings Microsoft Windows 7 Touch certified Multi-touch screen 2x2W with SRS Premium Sound ERGONOMICS: Tilt: Down 3º, Up 20º, Swivel: 60º (center to side: left 30º, right 30º) |
| Dimensions | Physical With Stand: 20.1" x 16.4" x 10.4" Physical Without Stand: 20.1" x 13.1" x 2.95" |
|---|---|
| Weight | Net With Stand: 13.6 lb. (6.2 kg) Net Without Stand: 10.78 lb. (4.9 kg) |
| Temperature Range | 32–104° F (0–40° C) |
|---|---|
| Humidity Range | 20–90% (non-condensing) |
| Package Contents | LCD display VGA cable DVI cable Audio cable Power cable USB cable Quick Start Guide ViewSonic Wizard CD (User Guide & drivers) |
|---|
| First Listed on Newegg | November 22, 2010 |
|---|