Your Browsing History






Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | SVA |
|---|---|
| Model | VR-17S |
| Cabinet Color | White |
| Screen Size | 17" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 150° (H) / 140° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.264mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Response Time | 25 ms |
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 31-80 KHz |
| Vertical Refresh Rate | 56-75 Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | No |
| Power Supply | AC 100-264V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Consumption | On : 38W Standby : <5W |
| User Controls | OSD Functions : OSD positioning, phase, auto adjustment clock, image center, color, temperature, gamma, backlight control, popular preset timings, 3 OSD languages |
|---|---|
| Regulatory Approvals | UL, FCC, CE, CB |
| Stand Adjustments | No |
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | 2 x 5W |
| Dimensions | 17.7" x 17.2" x 7.1" |
|---|---|
| Weight | 14.3 lbs. |
| First Listed on Newegg | February 11, 2003 |
|---|