Your Browsing History











Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HYUNDAI |
|---|---|
| Model | Q90U |
| Cabinet Color | Silver |
| Screen Size | 19" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 170° (H) / 155° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.294mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 3ms(GTG) |
| Panel | A-Si TFT Active Matrix |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 31kHz - 80kHz |
| Vertical Refresh Rate | 56Hz - 75Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, DVI, USB |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | No |
| USB 2.0 | USB Hub |
| Complies with | VESA DPMS Power Management |
|---|---|
| Power Supply | 100-240V AC1.0A |
| Power Consumption | 35W(Typ.) |
| User Controls | Analog: Brightness, Contrast, H/V-Position, Clock phase, Color Control, Language, Miscellaneous, Input Select, Auto Adjustment, Audio Digital: Brightness, Contrast, Language, Miscellaneous, Audio, Input Select |
|---|---|
| Regulatory Approvals | cTUVus, TUV-GS, SEMKO, FCC Class B, CE, VCCI |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | 2 x 2W |
| Features | •High quality screen rescaling capability •Image Color Matching Profile •Power Management (VESA DPMS) •Plug-and-Play (VESA DDC1/2B Compatibility) •TCO 03 Certified •Dual-Hinge Stand •ImageTune •Kensington lock •VESA Wall Mount: 75 x 75 mm |
|---|
| Dimensions | 16.3" x 17.1" x 6.8" |
|---|---|
| Weight | 11.9 lbs. |
| Package Contents | Q90U LCD Monitor VGA Cable USB Cable Power Cable Audio Cable Cable Holder Support Disk |
|---|
| First Listed on Newegg | March 03, 2006 |
|---|