Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | ADVUEU |
|---|---|
| Model | ADV178B |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 17" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 140°(H) / 120°(V) |
| Monitor Pixel Density | 0.264mm |
| Display Colors | 16.2 Million |
| Brightness | 280 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 |
| Response Time | 16 ms |
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 30~60kHz |
| Vertical Refresh Rate | 55~75Hz |
| Input Video Compatibility | RGB Analog (0.7V p-p, 75 ohms) |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | No |
| Power Supply | AC-100-240V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Power Consumption | Operation 42W (max); power save <5W |
| User Controls | OSD Control |
|---|---|
| Regulatory Approvals | CE, cUL, FCC, TCO'99 |
| Built-in Speakers | Built in 2W x 1 speakers |
| Dimensions | 15.75” x 16.54” x 8.94” |
|---|---|
| Weight | 8.6 lbs |
| Temperature Range | 0ºC–40ºC |
|---|---|
| Humidity Range | 20%–80% |
| First Listed on Newegg | November 16, 2004 |
|---|