Your Browsing History















Shipped by Newegg
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HKC |
|---|---|
| Model | G27M5 |
| Cabinet Color | Gray |
| Screen Size | 27" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| LED Backlight | mini LED |
| Panel | IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 550 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300000:1 |
| Response Time | 1 ms(DIC) |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 Billion |
| Monitor Pixel Density | 0.2328mm |
| Refresh Rate | 320Hz |
| VESA Certified DisplayHDR | DisplayHDR 1400 |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 |
|---|---|
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.4 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.4 / 2 x HDMI 2.1 |
| Stand Adjustments | Height adjustment:0~130mm Swivel:-30°~30° Pivot:-90°~90° Tilt:-5°~20° |
|---|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | 613.10mm X 79.34mm X 359.20mm |
|---|---|
| Weight | 6.25 kg |
| First Listed on Newegg | May 13, 2026 |
|---|