Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | X2GEN |
|---|---|
| Model | MG19R8 |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 19" |
|---|---|
| Widescreen | No |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Viewing Angle | 170° (H) / 170° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.294mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Response Time | 12 ms |
| Panel | TFT LCD |
| Display Type | SXGA |
| Horizontal Refresh Rate | 60 kHz (max.) |
| Vertical Refresh Rate | 75 Hz (max.) |
| Input Video Compatibility | Analog RGB |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DVI | No |
| HDMI | No |
| Power Supply | Input: AC 90 ~ 264 V, 50-60 Hz Output: 12V DC @4A |
|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
|---|---|
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | No |
| Features | Glass Surface: Non-glare |
|---|
| Dimensions | 22.0" x 19.5" x 6.3" (packing) |
|---|---|
| Weight | 14.3 lbs. |
| Package Contents | MG19R8 LCD Monitor VGA Cable Audio Cable Power Adapter Power Cable User Manual |
|---|
| First Listed on Newegg | April 24, 2006 |
|---|