Your Browsing History


Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | P2815Q #FPK7C |
| Cabinet Color | Silver / Black |
| Screen Size | 28" |
|---|---|
| Glare Screen | Antiglare with hard-coating 3H |
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 at 30 Hz |
| Viewing Angle | 170° (H) / 160° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.16mm |
| Display Colors | 1.073 Billion |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Panel | TN |
| Display Type | HD 4K |
| Input Video Compatibility | Digital |
|---|---|
| Connectors | HDMI, DisplayPort, USB |
| DVI | No |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 DisplayPort 1 Mini DisplayPort 1 DisplayPort out (MST) |
| USB 3.0 | 1 USB Upstream 4 USB 3.0 ports - Downstream (3 at the bottom, 1 up to 1.5A charging port with BC1.2 compliance devices at the back) |
| Complies with | Energy Star 6.0 |
|---|---|
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 75 W (Typical) 100 W (Maximum) Less than 0.5 W (Standby) |
| Stand Adjustments | Height-adjustable stand, pivot, tilt , swivel and built in cable-management |
|---|---|
| Built-in Speakers | Dell Speaker Bar AC511 (optional) |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Features | The moment you turn it on, you'll see the difference. With such incredible clarity on an expansive 28-inch screen, the Dell 28 Ultra HD Monitor - P2815Q delivers an impeccable performance that defies its mainstream price. Affordable Ultra HD (3840 x 2160): Experience four times higher resolution than Full HD for pin sharp details. Excellent picture quality: With high dynamic contrast ratio and brightness. Expansive display: Plenty of space to see all of your applications across an expansive 28-inch display. |
|---|
| Dimensions | 17.14" ~ 21.67" x 26.04" x 8.03" w/ stand 15.03" x 26.04" x 2.21" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 11.42 lbs. (panel only - for VESA mount) |
| First Listed on Newegg | February 02, 2015 |
|---|