Your Browsing History








| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Optix MAG341CQ |
| Cabinet Color | Black / Red |
| Bezel Design | Frameless Design |
| Screen Size | 34" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Glare Screen | Anti-glare |
| Panel | VA |
| Display Type | WUQHD |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync (AMD Adaptive Sync) |
| Resolution | 3440 x 1440 (2K) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DCR 100,000,000:1 (3,000:1) |
| Response Time | 8ms (GTG) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Monitor Pixel Density | 0.23175mm |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Curved Surface Screen | Curved |
| Curvature Radius | 1800R |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 144KHz |
| Vertical Refresh Rate | 48 - 100Hz |
| Connectors | DVI, HDMI, DisplayPort |
|---|---|
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.2 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.2 / 1 x DVI / 1 x HDMI 2.0 |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|
| Stand Adjustments | Tilt: -5 to 15 degree |
|---|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 75x75mm or 100x100mm |
| Features | Frameless Design, Gaming Mode, CrossHair, Adaptive Sync (Freesync) |
| Dimensions | 17.79" x 32.20" x 7.04" |
|---|---|
| Weight | 15.60 lbs. |
| Consumer Alert | Display Port: 3440 x 1440 (Up to 100Hz) HDMI: 3440 x 1440 (Up to 100Hz) DVI: 3440 x 1440 (Up to 100Hz) The color gamut follows the CIE 1976 testing standard. |
|---|
| First Listed on Newegg | August 20, 2019 |
|---|