Your Browsing History




| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Optix MAG241MVC |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 24" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Glare Screen | Anti-glare |
| LED Backlight | Yes |
| Panel | VA |
| Display Type | FHD |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | DCR 100,000,000:1 (3,000:1) |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Monitor Pixel Density | 0.27156mm |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Curved Surface Screen | Curved |
| Curvature Radius | 1500R |
| Input Video Compatibility | Digital |
|---|---|
| Connectors | 2x HDMI, DisplayPort, USB 2.0 |
| HDMI | 2 x HDMI 1.4 |
| DisplayPort | 1 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort / 2 x HDMI 1.4 |
| USB 2.0 | 2 x USB 2.0 1 x USB 2.0 Type B (PC to Monitor) |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|
| Stand Adjustments | Tilt: -5° to -20° Height: 0 - 130 mm |
|---|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Features | Curved Gaming display (1500R) - The best gameplay immersion. FHD High Resolution - Game titles will even look better, displaying more details due to the FHD resolution. 144Hz Refresh Rate - Real smooth gaming. 1ms response time - eliminate screen tearing and choppy frame rates. Gaming OSD App - Create the ultimate viewing settings for your game. True colors - DCI-P3 90% & sRGB 115%. AMD FreeSync - prevent screen tearing. Anti-Flicker and Less Blue Light - game even longer and prevent eye strain and fatique. Frameless design - Ultimate gameplay experience. 178° wide view angle. |
| Dimensions | 21.00" x 21.10" x 9.00" |
|---|---|
| Weight | 11.24 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 20, 2020 |
|---|