Learn more about the MSI G274QPF-QD
Model| Brand | MSI |
|---|
| Model | G274QPF-QD |
|---|
| Cabinet Color | Metallic Black |
|---|
| Bezel Design | 3 Sided Frameless |
|---|
Display| Screen Size | 27" |
|---|
| Widescreen | Yes |
|---|
| Glare Screen | Anti-glare |
|---|
| Panel | Rapid IPS |
|---|
| Display Type | WQHD |
|---|
| Adaptive Sync Technology | FreeSync Premium (AMD Adaptive Sync) |
|---|
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) |
|---|
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|
| Brightness | 300 cd/m2 (Typ.), 400 cd/m2 (HDR Peak) |
|---|
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 DCR |
|---|
| Response Time | 1 ms GtG |
|---|
| Color Gamut | 93% Adobe RGB / 95% DCI-P3 / 150% sRGB |
|---|
| Display Colors | 1.07B (8 bits + FRC) |
|---|
| Monitor Pixel Density | 0.2331mm |
|---|
| Refresh Rate | 170Hz |
|---|
| VESA Certified DisplayHDR | DisplayHDR 400 |
|---|
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
|---|
Connectivity| Video Ports | 2 x HDMI (Supports WQHD@144Hz as specified in HDMI 2.0b) 1 x DisplayPort (Supports WQHD@170Hz as specified in DisplayPort 1.4 By DP overclocking) 1 x Type-C (DP Alt.) |
|---|
| Headphone | 1 x Headphone out |
|---|
Power| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz External Adaptor 19V 3.42A |
|---|
| Power Consumption | Power On: 65W Power Saving/Off: <0.5W |
|---|
Convenience| Stand Adjustments | Tilt: -5° ~ 20° Swivel: -45° ~ 45° Height Adjustment: 0 - 130 mm Pivot: -90° ~ 90° |
|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 75 x 75mm |
|---|
Dimensions & Weight| Dimensions | 15.83" x 24.15" x 7.74" with stand 14.27" x 24.15" x 2.75" without stand |
|---|
| Weight | 13.33 lbs. with stand 8.93 lbs. without stand |
|---|
Packaging| Package Contents | Power Cord, DP/HDMI Cable, Power Adapter |
|---|
Consumer Alert| Consumer Alert | Display Port: 2560 x 1440 (Up to 170Hz by DP overclocking). Type-C: 2560 x 1440 (DP alt. w/ PD Charging 15W) HDMI: 2560 x 1440 (Up to 144Hz)
Adobe RGB, DCI-P3 and sRGB follow CIE1976 Standard |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | December 12, 2023 |
|---|
Customer Reviews of the MSI G274QPF-QD