Your Browsing History
















Shipped by Newegg
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | MAG 242F |
| Part Number | 9S6-3BC51T-002 |
| Cabinet Color | Metallic Black |
| Screen Size | 24" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Glare Screen | Non-glare |
| Panel | Rapid IPS |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync Premium (AMD Adaptive Sync) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 0.5ms (GTG) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Monitor Pixel Density | 0.275mm |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
|---|---|
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.2 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.2a / 1 x HDMI 2.0b |
| Power Supply | Internal Built-in |
|---|---|
| Power Consumption | Power On: 36W Power Saving/Off: <0.5W |
| Regulatory Approvals | RoHS, CB, EMC, CE/FCC |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt -5° ~ 20° |
| Built-in Speakers | No |
| Built-in Webcam | No |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Features | AI Vision Rapid IPS for best response in gaming Flat screen for eSports experience AMD FreeSync IPS Panel for better color contrast & accuracy Super narrow bezel for max viewing size |
| Dimensions | 12.6" x 21.2" x 2" without stand 15.6" x 21.2" x 8.6" with stand |
|---|---|
| Weight | 6.6 lbs. |
| Package Contents | Power Cord, HDMI Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | April 29, 2026 |
|---|