Your Browsing History
















| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | PRO MP241W E14V |
| Cabinet Color | White |
| Screen Size | 23.8" |
|---|---|
| Glare Screen | Anti-glare |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.2745mm x 0.2745mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 1 ms |
| Panel | VA |
| Color Gamut | sRGB 98% |
| HDR Standard | HDR Ready |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync (AMD Adaptive Sync) |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.2a / 1 x HDMI 2.0 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.2 |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
|---|---|
| Built-in Speakers | No |
| Built-in Webcam | No |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | 15.65" x 21.34" x 7.13" with stand 12.69" x 21.34" x 1.72" without stand |
|---|---|
| Weight | 6.48 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 30, 2026 |
|---|