Your Browsing History







Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | UpStar |
|---|---|
| Model | M240A1 |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 23.6" |
|---|---|
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 170° (H) / 170° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.2715mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Horizontal Refresh Rate | 30~80KHz |
| Vertical Refresh Rate | 60~75Hz |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | VGA 15-Pin, DVI-D, HDMI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| Complies with | ENERGY STAR |
|---|---|
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 35W/ Standby Power Consumption: 0.5W |
| Regulatory Approvals | FCC/ETL |
|---|---|
| Built-in Speakers | 2.5 X 2, Max Audio Output 5W |
| Features | OSD: English/French/Spanish/Mexican |
|---|
| Dimensions | 23.25" x 2.5 " x 17.5" |
|---|---|
| Weight | 10.8 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 30, 2013 |
|---|