Your Browsing History












| Best Seller Ranking | #23 in Switches |
|---|
| Brand | TRENDnet |
|---|---|
| Model | TEG-S380 |
| Format | Desktop |
|---|---|
| Standards | IEEE 802.3 IEEE 802.3u IEEE 802.3x IEEE 802.3z IEEE 802.3ab IEEE 802.3az IEEE 802.3bz |
| Network Media | Media Type Supported: Twisted Pair Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet Network Technology: 2.5GBase-T |
| Network Management Type | Unmanaged |
| Uplink Interface | Total Number of Network Ports: 8 Port/Expansion Slot Details: 8 x 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Primary Ports | 8 x RJ45 |
| Primary Port Speed | 2.5 Gbps |
| Primary Port Type | 8 x 2.5GBASE-T ports (100Mbps/1Gbps/2.5Gbps) |
| MAC Address Table | 16K |
|---|---|
| Jumbo Frames | 12KB |
| Buffer Memory | 1.5MB |
| LEDs | LED indicators |
|---|
| Power | Frequency: 50 Hz 60 Hz Power Source: Power Adapter Power Consumption: 12.40 W |
|---|
| Dimensions | 9.40" x 4.00" x 1.02" |
|---|---|
| Weight | 1.32 lbs. |
| Temperature | Operating Temperature: 0° - 40 °C (32° - 104°F) |
|---|---|
| Humidity | Operating Humidity: Max. 90% non-condensing |
| Features | 8 x 2.5GBASE-T ports IEEE 802.3bz (2.5G) compliant Backwards compatible with 10/100/1000Mbps devices 40Gbps switching capacity Fanless design eliminates noise Wall mountable for installation flexibility |
|---|
| Package Contents | 8-Port Unmanaged 2.5G Switch Quick Installation Guide Power adapter (12V DC, 1.5A) |
|---|
| First Listed on Newegg | March 24, 2022 |
|---|