Your Browsing History




Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Airnet |
|---|---|
| Model | AWN108 |
| Type | 802.11b/g CardBus Wireless Adapter |
|---|---|
| Standards | IEEE802.11b/g |
| Max Data Rates | 108Mbps |
| LEDs | Power & Link Status |
| Interface | 32bit CardBus Type II |
| Distance | Indoor: 35 ~ 100 meters (depends on environment) Outdoor: 100 ~ 300 meters (depends on environment) |
| Security | 64/128-bits WEP Encryption/Decryption, WPA-PSK (Wireless Fidelity Protected Access Pre-shared Key), WPA |
| Frequency Band | 2412 ~ 2484 MHz ISM band |
| Channels | 11 US, Canada, 13 Europe, 14 Japan Channels |
| Modulation | CCK, DQPSK, DBPSK, OFDM |
| Transmitted Power | Minimum 17dBm typically @ 802.11b Minimum 14dBm typically @ 802.11g |
| Sensitivity | 54Mbps: Typical - 75dBm @ 10% PER 11Mbps: Typical - 85dBm @ 8% PER |
| Antenna | Integrated Microstrip dual diversity antennas |
| Operating Systems Supported | Windows 98SE, ME, 2000, XP |
| Temperature | 0ºC to 40ºC |
| Humidity | 10-95%, Non-Condensing |
| Features | Integrated Microstrip dual diversity antenna for multi-path environment Simple user setup & diagnostics utilities |
|---|
| Dimensions | 4.7" x 2.1" x 0.3" |
|---|
| Package Contents | AWN108 Resource Disk |
|---|
| First Listed on Newegg | November 17, 2005 |
|---|