Your Browsing History







Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | eero |
|---|---|
| Model | 6+ |
| Part Number | BOB5W5FK78 |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
|---|---|
| Wireless Standard | IEEE 802.11a / IEEE 802.11ac / IEEE 802.11ax / IEEE 802.11b / IEEE 802.11g / IEEE 802.11n |
| Security | Profiles, WPA3 (eero Labs feature), WPA2, TLS v1.2+, VPN passthrough, IPv6, NAT, UPnP, port forwarding, DHCP, static IP, and cloud connectivity. |
| WPA | WPA3 |
| WAN Ports | Two auto-sensing gigabit Ethernet ports |
| Wireless Data Rates | AX3000 |
| Frequency Band | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Antenna | Internal Antenna |
| Interface | USB Type-C |
| Power Supply | 100-240V AC, 50-60 Hz |
| Processor | 1 GHz dual-core processor |
| Memory | 512MB RAM, 4GB flash storage |
| System Requirements | Supported iOS or Android device and internet service (with cable or DSL modem, if required). |
| Dimensions | 3.9" x 3.8" x 2.6" |
| Temperature | Operating: 0°C-40°C Storage: -25°C-60°C |
| Humidity | Operating humidity: 0%-90%, non-condensing |
| First Listed on Newegg | September 18, 2024 |
|---|