Your Browsing History

| Brand | Ubiquiti |
|---|---|
| Series | Wave AP Gen2 |
| Model | Wave AP Gen2 |
| Part Number | WAVE-AP-GEN2-US |
| Frequency Band | 5 GHz |
|---|---|
| Interface | 1 x Network (RJ-45) Port |
| Power | 24 W; 48V DC PoE |
| Dimensions | 6.2" W x 3.9" D x 11.3" H |
| Weight | 3.31 lb |
| Features | AI-powered; PoE PD; SNMP; IPX6 Rating; Pole-mountable |
|---|
| First Listed on Newegg | May 19, 2026 |
|---|