Your Browsing History





| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Model | Archer GE400 |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
|---|---|
| Wireless Standard | IEEE 802.11a / IEEE 802.11ac / IEEE 802.11ax / IEEE 802.11b / IEEE 802.11be / IEEE 802.11g / IEEE 802.11n |
| Network Protocols | IPv4 IPv6 |
| Security | Network Security - SPI Firewall - Access Control - IP & MAC Binding - Application Layer Gateway HomeShield Security - Real-Time IoT Protection - Malicious Site Blocker - Intrusion Prevention System - DDoS Attack Prevention - Home Network Scanner Guest Network - 1 x 5 GHz Guest Network - 1 x 2.4 GHz Guest Network |
| WPA | WPA3 |
| WAN Ports | 1 x 10/100/1000M |
| LAN Ports | 1 x 10/100/1000M |
| Buttons | Power Button Wi-Fi/WPS Button LED Button Reset Button |
| Wireless Data Rates | BE6500 / Up to 6.5Gbps |
| Frequency Band | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Antenna | 6 x External Antennas |
| Operation Mode | Access Point Mode / Wireless Router Mode |
| VPN support | VPN Server - OpenVPN Server - PPTP VPN Server - L2TP VPN Server - WireGuard VPN Server VPN Client - Open VPN Client - PPTP VPN Client - L2TP VPN Client - WireGuard VPN Client |
| Power Supply | 12 V, 2.5 A |
| System Requirements | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+, or other JavaScript-enabled browser Cable or DSL Modem (if needed) Subscription with an internet service provider (for internet access) |
| Temperature | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
| Humidity | Operating Humidity: 10%~90% non-condensing |
| Special Features | VPN |
|---|
| First Listed on Newegg | May 22, 2026 |
|---|