Your Browsing History









Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Apple |
|---|---|
| Series | MacBook Pro (2020) |
| Model | MYD82LL/A |
| Color | Space Gray |
| Other Features | Touch Bar and Touch ID |
|---|
| Operating System | Upgradeable to macOS 12.2.1 Monterey |
|---|
| CPU Type | Apple M1 |
|---|---|
| Number of Cores | 8-core (4P+4E) Processor |
| Screen Size | 13.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | Retina Display |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Panel | IPS |
| Display Features | LED-backlit display with IPS technology 227 pixels per inch 500 nits brightness Wide color (P3) True Tone technology |
| GPU/VPU | Integrated Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt / USB 4 ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 3 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
|---|---|
| Audio Ports | 3.5mm headphone jack |
| Audio | Stereo speakers with high dynamic range Wide stereo sound Support for Dolby Atmos playback Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional-beamforming |
|---|
| Webcam | 720p FaceTime HD camera |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Content Creation / Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| Battery | Built-in 58.2-watt-hour lithium-polymer battery |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 11.97" x 8.36" x 0.61" |
|---|---|
| Weight | 3.00 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 02, 2022 |
|---|