Your Browsing History








| Brand | Gateway |
|---|---|
| Model | NE56R41u |
| Part Number | NX.Y1UAA.030 |
| Operating System | Windows 8 |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium B960 |
| Core Name | Sandy Bridge |
| CPU L3 Cache | 2 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | LED backlight & Ultrabright |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 500GB |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1066 |
| Memory Spec | 4 GB x 1 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 1 |
| Max Memory Supported | 8 GB |
| Optical Drive Type | 8X DVD-Super Multi Double-Layer Drive |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| USB | 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Speaker | Integrated Stereo Speakers |
|---|
| Touchpad | Multi-Gesture Touchpad supporting two-finger scroll, pinch, rotate and flip |
|---|---|
| Webcam | 1.3-Megapixel HD Webcam |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Battery | 6-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | Up to 4.5 hour(s) |
| Dimensions (W x D x H) | 15.02" x 9.96" x 1"-1.31" |
|---|---|
| Weight | 5.73 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 18, 2013 |
|---|