Your Browsing History


Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 14-x030nr |
| Color | Top Cover: Snow White Base: Ocean Turquoise Palm Rest: Ano Silver |
| CPU Type | NVIDIA Tegra K1 |
|---|---|
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| GPU/VPU | NVIDIA Tegra K1 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 16GB |
|---|---|
| Storage Spec | 100GB of Google Drive free for 2 years |
| Memory | 2GB |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Audio | HD audio |
|---|
| Keyboard | Island Style Keyboard |
|---|---|
| Webcam | HP TrueVision HD Webcam w/Integrated Digital Microphone |
| Battery | 3-cell Battery |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| First Listed on Newegg | August 07, 2015 |
|---|