Your Browsing History





| Brand | HP |
|---|---|
| Series | Chromebook |
| Model | 14-CA003CL |
| Part Number | 7YB67UA#ABA |
| Color | Gray |
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | Intel Celeron N3350 |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 500 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 64 GB eMMC |
|---|---|
| HDD | No |
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Spec | 4 GB onboard |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2 x USB 2.0 (Type-A), 2 x USB 3.2 (Gen 1 Type-C) |
|---|
| Webcam | Yes |
|---|
| Other Features | Grade A |
|---|
| First Listed on Newegg | June 09, 2020 |
|---|