Your Browsing History


Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | ENVY |
| Model | 17-cg1029nr |
| Part Number | 2C8P8UAR#ABA |
| Color | Natural silver aluminum with a sandblasted anodized finish (Top cover) & Natural silver aluminum with a sandblasted anodized finish (Keyboard deck) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-1165G7 |
| Core Name | Tiger Lake |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Display Features | FHD IPS Edge-to-Edge Glass Display |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 512GB PCIe |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 16 GB DDR4 (8 GB x 2) + 32 GB Optane Memory |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen with dual speakers |
|---|
| Keyboard | Full-size backlit natural silver keyboard with numeric keypad |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with camera shutter and integrated dual array digital microphones |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 65-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell 55WHr Li-ion Polymer Battery |
| First Listed on Newegg | August 24, 2021 |
|---|