Your Browsing History







Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-dw3015cl |
| Part Number | 2N3N0UAR#ABA |
| Color | Natural silver (Top cover) & Natural silver with a vertical brushed pattern (Keyboard deck) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-1135G7 |
| Core Name | Tiger Lake |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | HD |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | HD micro-edge BrightView Touchscreen Display |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | No |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 2666 |
| Memory Spec | 8 GB x 1 + 4 GB x 1 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | Realtek RTL8821CE 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Ethernet | 1 x RJ-45 (1Gbps) |
|---|
| Audio | HD Audio with stereo speakers |
|---|
| Keyboard | Full-size backlit natural silver keyboard with numeric keypad |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3-cell 41WHr Li-ion battery |
| First Listed on Newegg | September 17, 2021 |
|---|