Your Browsing History





| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 17-cp0035cl |
| Part Number | 50U26UAR#ABA |
| Color | Natural silver (Top cover) & natural silver in a sandblasted anodized finish (Keyboard deck) |
| Other Features | Fingerprint reader |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
|---|---|
| Processor Name | AMD Ryzen 5 5500U |
| Number of Cores | 6-core Processor |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Display Features | HD+ BrightView Touchscreen |
| GPU/VPU | AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | No |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 1 + 4 GB x 1 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi (2x2) |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Audio | HD Audio with stereo speakers |
|---|
| Keyboard | Full-size natural silver keyboard with numeric keypad |
|---|---|
| Webcam | Integrated HP True Vision 720p HD Webcam |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3-cell 41WHr Li-ion polymer Battery |
| First Listed on Newegg | June 17, 2022 |
|---|