Your Browsing History

Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Latitude |
| Model | E6430-I78750GQ |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 7 Professional |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 3rd Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-3540M |
| Core Name | Ivy Bridge |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| CPU L3 Cache | MB |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Resolution | 1366 x 768 |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 750GB |
|---|---|
| Storage Spec | 750 GB SATA Hard Drive |
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Max Memory Supported | 8 GB |
| Optical Drive Type | DVD |
|---|
| Bluetooth | No |
|---|
| USB | 4 |
|---|---|
| Audio Ports | Yes |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Type | Workstation |
|---|---|
| Usage | Business |
| First Listed on Newegg | March 26, 2014 |
|---|