Your Browsing History






Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Latitude 7520 |
| Model | YYWCW |
| Other Features | Fingerprint reader |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (Windows 11 Pro License Included) |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-1185G7 |
| Core Name | Tiger Lake |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | 250 nits |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB PCIe |
|---|---|
| HDD | No |
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Speed | LPDDR4X 3733 |
| Memory Spec | 16 GB onboard |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Keyboard | Single Point keyboard English US with backlit |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | FHD IR Cam |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Work / Business |
| Usage | Business |
| AC Adapter/Charger | 65W Type-C EPEAT Adapter |
|---|---|
| Battery | 4 Cell, 63 Wh, ExpressCharge Capable |
| First Listed on Newegg | May 27, 2022 |
|---|