Your Browsing History










Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Chromebook Spin 512 |
| Model | R852TN-P8DP |
| Part Number | NX.A2SAA.001 |
| CPU Type | Intel Pentium Silver |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium Silver N5030 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Core Name | Tiger Lake |
| Screen Size | 12.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Panel | IPS |
| Resolution | 1366 x 912 |
| Display Features | CineCrystal |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics 605 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 64 GB Flash |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A / 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
|---|
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3920 mAh, 3-cell Lithium Ion |
| Card Reader | Micro SD |
|---|---|
| Universal Stylus Initiative (USI) | Supported |
| Style | Convertible |
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| Package Content | Chromebook Spin 512 R852TN-P8DP 2 in 1 Chromebook Lithium Ion Battery AC Adapter Wacom Stylus Pen |
| Dimensions (W x D x H) | 11.70" x 9.10" x 0.80" |
|---|---|
| Weight | 3.20 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 18, 2022 |
|---|