Your Browsing History






Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Chromebook 514 |
| Model | CB514-1WT-33MW |
| Part Number | NX.AY7AA.002 |
| CPU Type | Intel Core i3 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i3-1115G4 |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Core Name | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Screen Size | 14.0 |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Panel | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | ComfyView |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 128GB PCIe |
|---|---|
| HDD | No |
| Memory | 8GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|
| AC Adapter/Charger | 65-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3-cell Lithium Ion |
| Battery Life | Up to 10 Hours |
| Universal Stylus Initiative (USI) | Supported |
|---|---|
| Style | Thin and Light |
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| Package Content | Chromebook 514 CB514-1WT-33MW Chromebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
| Dimensions (W x D x H) | 12.72" x 8.65" x 0.76" |
|---|---|
| Weight | 3.09 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 04, 2022 |
|---|