Your Browsing History

Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Latitude |
| Model | 7420 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-1185G7 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|
| USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Webcam | Yes |
|---|
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
|---|
| First Listed on Newegg | March 12, 2026 |
|---|