Your Browsing History




| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | 7420 |
| Part Number | J5-7420B03 |
| Color | Dark Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-1185G7 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 32GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Webcam | Yes |
|---|---|
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65" x 8.38" x 0.71" |
|---|---|
| Weight | 3.23 lbs. |
| First Listed on Newegg | May 22, 2025 |
|---|