Your Browsing History







| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Series | Surface Laptop 7th Edition |
| Model | EP2-37085 |
| Part Number | EP2-37085 |
| Color | Platinum |
| AI Features | Copilot+ PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
|---|
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core Ultra 7 268V |
| Turbo Frequency | 5 GHz |
| Screen Size | 13.8" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Display Type | PixelSense Flow |
| Resolution | 2304 x 1536 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Features | Brightness: 600 Nit Color Gamut: sRGB Contrast Ratio: 1300:1 Pixel Density (ppi): 201 |
| GPU/VPU | Intel Arc Graphics |
|---|
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 32GB DDR5 |
|---|
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Number of USB 3.1 Ports: 1 |
|---|---|
| Thunderbolt | Number of Thunderbolt 4 Ports: 2 |
| Webcam | Yes |
|---|
| Battery Life | 20 Hours |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | Height: 0.69" Width: 11.9" Depth: 8.7" |
|---|---|
| Weight | 2.97 lb |
| Package Content | Surface Laptop Notebook Standard Battery Power Supply Getting started guide Safety and warranty documents |
|---|
| First Listed on Newegg | March 26, 2026 |
|---|