Your Browsing History



Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | ENVY |
| Model | 16-h0787nr |
| Part Number | 6P6Z8UAR#ABA |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-12700H 2.30 GHz |
| Screen | 16" WQXGA |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1 TB PCIe SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 |
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-12700H |
| Number of Cores | 14-core (6P+8E) Processor |
| Core Name | Alder Lake |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Screen Size | 16.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | WQXGA |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce RTX 3060 Laptop GPU |
|---|---|
| Video Memory | 6GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 1TB PCIe |
|---|---|
| HDD | No |
| Memory | 16GB |
|---|
| WLAN | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| First Listed on Newegg | February 15, 2023 |
|---|