Your Browsing History









| Brand | OPTI-UPS |
|---|---|
| Series | Clever Series |
| Model | CS730B |
| Input Voltage Range | AC 100-120Vac |
|---|---|
| Input Frequency | 50 / 60 Hz |
| VA Rating | 730 VA |
|---|---|
| Watts | 365 Watts |
| Outlets | 4 |
| Outlet Type | NEMA 5-15R UPS x 2, Bypass x 2 |
| Battery Run Time | 15 - 18 minutes (PC with 15" LCD) |
|---|---|
| Battery Recharge Time | 6 hours (to 90% of full capacity) |
| Alarms | Battery Backup: Short beeping sound every 4 seconds (Buzzer can be muted by pressing main switch button) Battery Low: Rapid beeping sound every seconds UPS Works at Full Load: Long continuous beeping sound every 4 second Overload: Continuous beeping sound |
|---|---|
| Interface Port | Dry Contact, USB |
| Surge Energy Rating | 460 joules |
|---|---|
| Protection | Unit Input: Circuit breaker for overload & short circuit protection Overload : UPS Automatic shutdown if overload exceeds 105% of nominal at 20 seconds, 120% at 10 seconds, 130% at 3 seconds Short Circuit: UPS output cut off immediately |
| Features | Fully digitized microprocessor control Energy saving (UPS sleep mode ) 50/60Hz frequency auto sensing Buzzer can be muted by pressing "ON/OFF"button Single PCB with reliable design Clear LED alarms Cold start (DC power on) Short circuit and overload protection Advanced battery management (ABM) Automatic diagnostics & battery check Surge protection of all outlets EMI/RFI noise filter |
|---|
| Dimensions | 95 x 138 x 158 mm/ 3.74" x 5.43" x 6.22" |
|---|---|
| Weight | 2.6 kg (5.72 lbs.) |
| First Listed on Newegg | January 27, 2009 |
|---|