Search Results: "ASUS ROG Strix AMD Radeon RX 6700XT OC Edition"
"
ASUS ROG Strix AMD Radeon RX 6700XT OC Edition
"
Did You Find It?
Save this search
Sold by Newegg
ON
OFF
AI Ready
ON
OFF
New
Department
Any Category
GPUs / Video Graphics Cards
Brands
ASUS
ASRock
EVGA
PowerColor
GIGABYTE
MSI
AMD
Sapphire Tech
Show More
Price
to
Show More
GPU
GeForce RTX 40 Series
GeForce RTX 4070 Ti SUPER
GeForce RTX 4070 Ti
GeForce RTX 4070
GeForce RTX 30 Series
GeForce RTX 3080 Ti
GeForce RTX 3080
Radeon RX 7000 Series
Radeon RX 7600
Radeon RX 6000 Series
Radeon RX 6900 XT
Radeon RX 6800 XT
Radeon RX 6700 XT
GeForce RTX 20 Series
GeForce RTX 2060 SUPER
GeForce GTX 16 Series
GeForce GTX 1660 SUPER
GeForce GTX 1650
GeForce GTX 10 Series
GeForce GTX 1070
GeForce GTX 700/600 series
GeForce GTX 670
Chipset Manufacturer
NVIDIA
AMD
Memory Size
16GB
12GB
10GB
8GB
6GB
4GB
2GB
Cooler
Single Fan
Double Fans
Triple Fans
With Fan
Air Cooler
Hybrid Cooler
Max GPU Length
Over 290mm
339 mm
336 mm
322 mm
319 mm
310 mm
305 mm
303 mm
301 mm
300 mm
298 mm
295 mm
293 mm
290 to 246mm
286 mm
281 mm
279 mm
277 mm
269 mm
264 mm
260 mm
247 mm
245 to 201mm
243 mm
215 mm
200 to 170mm
174 mm
Form Factor
ATX
Interface
PCI-E 4.0
PCI Express 4.0
PCI Express 4.0 x8
PCI Express 4.0 x16
PCI-E 3.0
PCI Express 3.0
PCI Express 3.0 x16
Memory Interface
384-Bit
320-Bit
256-Bit
192-Bit
128-Bit
DisplayPort
DisplayPort 1.4
1 x DisplayPort 1.4
2 x DisplayPort 1.4
2 x DisplayPort 1.4a
3 x DisplayPort 1.4
3 x DisplayPort 1.4a
DisplayPort
1 x DisplayPort
HDMI
HDMI 2.1
1 x HDMI 2.1
2 x HDMI 2.1
2 x HDMI 2.1a
HDMI 2.0
1 x HDMI 2.0b
2 x HDMI 2.0
2 x HDMI 2.0b
HDMI 1.0
1 x HDMI
Slot Width
2 Slot
2 Slots
2.2 Slots
2.5 Slots
2.6 Slots
2.7 Slots
2.9 Slots
3 Slot
3.15 Slots
Recommended PSU Wattage
Less than 500W
300W
450W
500W
501W - 750W
550W
650W
700W
751W - 1000W
750W
850W
Virtual Reality Ready
Yes
Core Clock
1001 MHz - 1500 MHz
1365 MHz
1410 MHz
1440 MHz
1500 MHz
1501 MHz - 2000 MHz
1530 MHz
1645 MHz
1657 MHz
1935 MHz
2001 MHz - 2500 MHz
2310 MHz
2321 MHz
More than 2500 MHz
2640 MHz
2670 MHz
Memory Type
GDDR6X
GDDR6
GDDR5
DDR5
DDR
DirectX
DirectX 12 Ultimate
DirectX 12
DirectX 11
Max Resolution
7680 x 4320
2560 x 1600 (DL-DVI)
DVI
1 x DVI
2 x DVI
Multi-Monitor Support
3
CUDA Cores
RTX 30 Series
10240 Cores
8960 Cores
RTX 20 Series
GTX 10 Series
896 Cores
GTX 900 Series
GTX Series
Boost Clock
1501 MHz - 2000 MHz
1635 MHz
1650 MHz
1695 MHz
1710 MHz
1740 MHz
1845 MHz
1860 MHz
1873 MHz
1875 MHz
1890 MHz
1905 MHz
1935 MHz
2001 MHz - 2500 MHz
2285 MHz
2340 MHz
Above 2500 MHz
2525 MHz
2581 MHz
2589 MHz
2610 MHz
2615 MHz
2622 MHz
2623 MHz
2694 MHz