    PLANET UPOE-1600G 16-Port Gigabit 60W Ultra PoE Managed Injector Hub (600 watts)
    • The UPOE-1600G is a managed 802.3bt PoE++ Managed Injector Hub, with 8 10/100/1000BASE-T 90W 802.3bt type-4 PoE++ injector ports and 8 10/100/1000BASE-T 60W 802.3bt type-3 PoE++ injector ports.
    • Ports: 16 10/100/1000 ports
    • Standards: 802.3bt (Type 4)
    • PoE Power Budget: 600W
    • Operating Temperature: 0 to 50°C
    • TAA Compliant
    Specs
    Reviews
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Learn more about the PLANET UPOE-1600G
    Model
    Brand PLANET
    Model UPOE-1600G
    Details
    Type PoE Injector
    Specifications Interface:
    "Data" Input Ports: 16 x RJ45
    "Data + Power" Output Ports: 16 x RJ45
    Management Port: 1 x RJ45; 10/100/1000BASE-T, auto-negotiation, auto-MDI/MDIX
    Data Rate: 10/100/1000Mbps
    LED
    System: SYS PWR x 1 (Green), PoE Failure x 1 (Red), Fan Failure x 2 (Red)
    Management port x 2: 1000 (Green), 10/100(Orange)
    Per PoE Port: Ultra 60W PoE-in-use x 1 (Green), 802.3at/af PoE-in-use x1 (Orange), PoE Power Usage LED x4 (Green)
    Power Requirements: 100 - 240V AC, 50/60 Hz, 8A
    Power Consumption: 800 watts (max.) / 2729BTU
    Ventilation: Fan x 3
    Enclosure: Metal
    PoE Standard:
    IEEE 802.3af Power over Ethernet
    IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus
    4-pair Ultra PoE
    PoE Power Supply Type: End-span / Mid-span / UPoE (Ultra PoE)
    Power Pin Assignment:
    Pair 1 end-span: 1/2(-), 3/6(+)
    Pair 2 mid-span: 4/5(+), 7/8(-)
    UPoE: 1/2(-), 3/6(+),4/5(+), 7/8(-)
    PoE Power Output:
    DC 52V/60-watt PoE via 4-pair
    DC 52V/30-watt PoE via 2-pair
    PoE Power Budget: 600 watts / 2047BTU
    Number of 60W PDs can be powered: 10
    Number of 802.3af PDs (Class 0, 1, 2, 3) can be powered: 16
    Number of 802.3at PDs (Class 1, 2, 3) can be powered: 16
    Number of 802.3at PDs (Class 0, 4) can be powered: 16
    Regulatory Compliance: FCC Part 15 Class A, CE
    Features
    Features Interface
    Complies with the IEEE 802.3, IEEE 802.3u and IEEE 802.3ab Ethernet standards
    32-port RJ45:
    16-port 10/100/1000Mbps "Data input"
    16-port 10/100/1000Mbps "Data + Power output"
    1 10/100/1000BASE-T management port
    Power over Ethernet:
    Ultra Power over Ethernet end-span/mid-span PSE
    Up to 60 watts of power on 4-pair UTP
    Backward compatible with IEEE 802.3at/af PD device
    52V DC, 60-watt PoE power output at maximum on each port