    Rocelco DADR-46-WH 46" Sit To Stand Adjustable Height Desk Riser w/ Extended Vertical Range (White)
    • White
    • 5.00" - 20.00" x 45.70" x 23.60"
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Learn more about the Rocelco DADR-46-WH
    General
    Brand Rocelco
    Model DADR-46-WH
    Product name 46" Sit To Stand Adjustable Height Desk Riser w/ Extended Vertical Range (White)
    Type
    type Desk Riser
    Details
    finish White
    Size
    overall dimensions 5.00" - 20.00" x 45.70" x 23.60"
    width 45.70"
    Details
    features The Rocelco DADRT-46 Height Adjustable Sit Stand Desk Riser and Standing Desk Converter has a EVR (Enhanced Vertical Range) which rises up to 20" and lowers down to 5", to optimize the ergonomic work position for people of all heights.
    Extra-wide 46" wide top can hold up to 3 monitors, a laptop, and more.
    Weight capacity 45 LBS
    Straight up and down motion minimizes required depth (23").