    SICK IM30-20BPS-NC1 Inductive proximity sensors ,PNP,New
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Features
    Housing Cylindrical thread design
    Thread size M30 x 1.5
    Diameter Ø 30 mm
    Sensing range Sn 20 mm
    Safe sensing range Sa 16.2 mm
    Installation type Flush
    Switching frequency 100 Hz
    Connection type Male connector M12, 4-pin
    Switching output PNP
    Output function NO
    Electrical wiring DC 3-wire
    Enclosure rating IP68, IP69K 1)
    Special features Metal Face, triple sensing range
    MECHANICS/ELECTRONICS
    Mechanics/electronics
    Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
    Ripple = 20 % 1)
    Voltage drop = 2 V 2)
    Current consumption 10 mA 3)
    Time delay before availability = 40 ms
    Hysteresis 1 % ... 15 %
    Reproducibility = 5 % 4) 5)
    Temperature drift (of Sr) = 10 %
    EMC According to EN 60947-5-2
    Continuous current Ia = 200 mA
    Short-circuit protection ?
    Reverse polarity protection ?
    Power-up pulse protection ?
    Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms / 10 ... 55 Hz, 1 mm
    Ambient operating temperature –25 °C ... +85 °C
    Housing material Stainless steel, V4A (1.4435, 316L)
    Sensing face material Stainless steel, V4A (1.4435, 316L)
    Housing length 63.5 mm
    Thread length 42 mm
    Tightening torque, max. 150 Nm