    SICK IME18-05BNOZCOK Inductive proximity sensors ,NPN New
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    FEATURES
    Housing Cylindrical thread design
    Housing Short-body
    Thread size M18 x 1
    Diameter Ø 18 mm
    Sensing range Sn 5 mm
    Safe sensing range Sa 4.05 mm
    Installation type Flush
    Switching frequency 1,000 Hz
    Connection type Male connector M12, 4-pin
    Switching output NPN
    Output function NC
    Electrical wiring DC 3-wire
    Enclosure rating IP67 1)
    MECHANICS/ELECTRONICS
    Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
    Ripple = 10 %
    Voltage drop = 2 V 1)
    Current consumption 10 mA 2)
    Time delay before availability = 100 ms
    Hysteresis 5 % ... 15 %
    Reproducibility = 2 % 3) 4)
    Temperature drift (of Sr) ± 10 %
    EMC According to EN 60947-5-2
    Continuous current Ia = 200 mA
    Short-circuit protection ?
    Reverse polarity protection ?
    Power-up pulse protection ?
    Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms/10 Hz ... 55 Hz, 1 mm
    Ambient operating temperature –25 °C ... +75 °C
    Housing material Metal, Nickel-plated brass
    Sensing face material Plastic, PA 66
    Housing length 50 mm
    Thread length 33 mm
    Tightening torque, max. = 40 Nm