    SICK IMF18-08BPOVC0S Cylindrical thread design ,PNP,New
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Features
    Housing Cylindrical thread design
    Thread size M18 x 1
    Diameter Ø 18 mm
    Sensing range Sn 8 mm
    Safe sensing range Sa 6.48 mm
    Installation type Flush
    Switching frequency 1,500 Hz
    Connection type Male connector M12, 4-pin
    Switching output PNP
    Output function NC
    Electrical wiring DC 3-wire
    Enclosure rating
    IP68 1)
    IP69K 2)
    MECHANICS/ELECTRONICS
    Mechanics/electronics
    Supply voltage 10 V DC ... 30 V DC
    Ripple = 10 %
    Voltage drop = 2 V 1)
    Current consumption 15 mA 2)
    Time delay before availability Approx. 50 ms
    Hysteresis 1 % ... 20 %
    Reproducibility 5 % 3) 4)
    Temperature drift (of Sr) ± 10 %
    EMC According to EN 60947-5-2
    Continuous current Ia = 200 mA
    Short-circuit protection ?
    Reverse polarity protection ?
    Power-up pulse protection ?
    Shock and vibration resistance 30 g, 11 ms/10 Hz ... 55 Hz, 1 mm
    Ambient operating temperature –40 °C ... +80 °C 5)
    Housing material Stainless steel, Stainless steel V4A (1.4404, 316L)
    Sensing face material Plastic, PPS
    Housing length 63 mm
    Thread length 35 mm
    Tightening torque, max. 50 Nm