    BANNER Q4XTBLAF500-Q8 Rugged Laser Distance Sensor New
    Reviews
    Q4X Series: Laser Adjustable Field
    Range: 500 mm; Input 10-30 V dc
    Outputs: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP
    Connection: Euro M12 5-pin Integral Connector
    Part Number: 802595
    Connection Integral QD
    Analog Resolution/Discrete Repeatability 25 mm to 50 mm: +/-0.5; 50 mm to 300 mm: +/- 1% of range
    Quick Disconnect Type M12 (Euro)
    Max Sensing Distance (mm) 500
    Temperature Effect (mm/°C) +/- 0.05 mm/°C from 25 to 125 mm, +/- 0.35 mm/°C at 300 mm, +/- 1 mm/°C at 500 mm
    Number of Pins 5
    Vibration MIL-STD-202G req. Method 201A (vibration:10 to 60Hz max., double amplitude 0.06", max acc. 10G).
    Output Saturation Voltage NPN Outputs <1.0 V @ 100 mA
    Output Saturation Voltage PNP Outputs <1.5 V @ 100 mA
    Min Operating Temperature (°C) -10
    Max Op. Relative Humidity Non-Condensing (%) 95 at 55°C
    Minimum Response Time (ms) 1.5
    Spot Size (@ Reference Distance) 2.0 mm x 0.8 mm @ 300 mm
    Barrel Diameter (mm) 18
    Minimum Window Size (mm) 0.4
    Discrete Output Hysteresis (mm) Automatically adjusted
    Max Ambient Light (Lux) 5000
    Max Off-state Leakage Current (µA) 5 @ 30 V dc
    Power/Current Consumption (exclusive of load) < 675 mW