    TRENDnet TI-S48048 480W, 48 56V DC, 10A AC to DC DIN-Rail Power Supply with PFC Function
    • Industrial power supply with integrated DIN-Rail mount
    • Provides up to 480W of power (48V DC, 10A)
    • Supported output voltage 48 56V DC
    • High efficiency 93% and low power dissipation
    • 150% peak load capability
    • Built-in active Power Factor Controller (PF > 0.96)
    • Cooling by natural air convection
    • Protections: Overload, short circuit, over power, over voltage, over current, over temperature
    • UL 62368 certified
    • Built-in DC OK relay contact
    • -25° 70° C (-13° 158° F) wide operating temperature range
    Overview
    Specs
    Reviews
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    TRENDnets AC to DC Industrial DIN-Rail Power Supply with PFC Function, model TI-S48048, supplies up to 480W (48V DC, 10A) of power to industrial equipment such as PoE switches, network cameras, and WiFi access points. This DIN-Rail power supply comes with active PFC, an integrated DIN-rail mount, and overload current protection.