Learn more about the Vertiv PSI5-1500RM1201U
Model
Brand
Liebert
Series
PSI5
Model
PSI5-1500RM1201U
Input
International Version
120V
Input Voltage Range
75-146 VAC
Input Connection
5-15P
Output
VA Rating
1440 VA
Watts
1350W
Output Voltage
120 VAC (100/110/115/125 VAC user-configurable)
Outlets
5
Outlet Type
5 x 5-15R
Details
Interface Port
USB, EPO Terminals
Rackmountable
1U
Features
Features
Compact 1U rack space for the same features as a 2U rack mount UPS Advanced, pure sine wave output power on battery 0.9 power factor, which means more usable power for connected devices Voltage regulation from 83 to 159 VAC without using the battery Less than 6 milliseconds transfer time to battery LCD display panel, output overload, or low-battery or replace-battery warnings