    Learn more about the Westinghouse WM27FA9420
    Model
    Brand Westinghouse
    Series FA
    Model WM27FA9420
    Cabinet Color Black
    Display
    Screen Size 27"
    Widescreen Yes
    Glare Screen Anti-glare
    Panel IPS
    Display Type LCD Flat Panel
    Adaptive Sync Technology FreeSync
    Maximum Resolution 1920 x 1080
    Resolution 1920 x 1080
    Viewing Angle 178°(H) x 178°(V)
    Aspect Ratio 16:09
    Brightness 250cd/m2
    Contrast Ratio Contrast (Dynamic) 10000000:1
    Contrast (Static) 1,000:1
    Response Time 1ms
    Color Gamut NTSC 72% or sRGB 110%
    Display Colors 16.7 Million
    Refresh Rate 180Hz
    Curved Surface Screen No
    3D Glasses Included No
    Horizontal Refresh Rate 180 Hz
    Connectivity
    Input Video Compatibility HDMI x2, DisplayPort x1
    Connectors HDMI x2, DisplayPort x1, Headphone Jack x1
    HDMI 2
    DisplayPort 1
    Video Ports HDMI x2, DisplayPort x1
    Convenience
    Stand Adjustments -3° to 15° ±2°
    Built-in TV Tuner No
    Built-in Speakers Yes
    VESA Compatibility - Mountable VESA (100 x 100mm)
    Dimensions & Weight
    Dimensions 24.13" x 17.73" x 7.40"